צלצלו עכשיו: 054-3131909 054-3131909
תנו לנו להוריד לכם את זה מהראש... בטיפול אחד!

בלוג

הבלוג של כינים


בישראל ובארצות הברית, כינת הראש (Pediculus humanus capitis) נפוצה בעיקר בקרב ילדים בגילאי גן חובה ובית ספר יסודי, וגם באוכלוסיית האנשים הנמצאים עימם במגע בבית. לא נמצא כי כינת הראש מפיצה מחלות, למרות זאת – זיהום בקטריאלי משני של העור כתוצאה מגירוד יכול להיגרם מכל מקרה של הידבקות בכינים.
ההדבקה בכינים אינה קשורה לניקיון האישי או לניקיון הסביבה של הנדבק.
כיני ראש מועברות בעיקר באמצעות מגע ישיר בשיערו של האדם הנגוע. הדרך הכי נפוצה להידבק בכינים היא באמצעות מגע של ראש בראש עם אדם הסובל מכינים. מגע כזה יכול להיות נפוץ בקרב ילדים המשחקים ב:
• בית הספר
• בית
• כל מקום אחר (לדוג', פעילויות ספורט, גני משחקים, טיולים ומסיבת פיג'מות)
הידבקות יכולה גם להיגרם על ידי הגורמים הבאים (אך הדבר אינו נפוץ):
• לבישת בגדים כמו כובעים, צעיפים, מעילים, מדי ספורט או סרטים לשיער שנלבשו על ידי אדם הסובל מכינים.
• שימוש במסרקים, מברשות או מגבות נגועות.
• שכיבה על מיטה, ספה, כרית, שטיח או משחק בדוב צעצוע שהיה במגע עם אדם נגוע לאחרונה.
אין נתונים מהימנים על כיצד אנשים נדבקים בכינים כל שנה בישראל. למרות זאת, ניתן להעריך שבין 6 ל-12 מיליון הדבקות מתרחשות כל שנה בארצות הברית ובישראל בפרט בקרב ילדים בגילאים 3-11. חלק מהמחקרים מצביעים על כך שבנות נדבקות בכינים יותר מבנים, ככל הנראה לאור מקרים רבים יותר של מגע של ראש בראש.
בארצות הברית ובישראל, ההידבקות בכינים הרבה פחות נפוצה בקרב אפרו-אמריקאים ואוכלסיית הסודנים מאשר בקרב אנשים מקבוצות או גזעים אחרים. יתכן שלכיני הראש הנפוצות ביותר בארצנו ובארה"ב יש צבתות המותאמות לתפיסה של סוגי שיער בעלי רוחב וצורה מסוימים, ופחות מותאמות לסוגי שיער אחרים.
אורכן של כיני הראש הבוגרות הוא כ-3-2 מ"מ. כיני ראש שורצות בראש ובצוואר, ומדביקות את הביצים שלהן לבסיס השערה. הכינים נעות על ידי זחילה. הן לא יכולות לעוף או לקפוץ.
הצורה הכי נפוצה של הידבקות בכיני ראש, או כינמת (Pediculosis), היא מגע קרוב בין בני אדם. כלבים, חתולים וחיות מחמד אחרות אינם משחקים תפקיד בהידבקות בכינת הראש.


אחת הצרות הגדולות ביותר של הורים באשר הם, היא הופעתן של הכינים. הילד המתגרד ללא הרף ואתם כבר מוכנים לשרוף את הסדינים, לגלח את שיערה היפהפה של הילדה ולהחליט שעדיף לילדים חינוך ביתי הרחק מהילדים האחרים וראשיהם הנגועים בכינים. רגע לפני שזה קורה חשוב שתבינו מי הוא בדיוק אותו אויב שלפניו אתם מתמודדים, ולמה בעצם כל אותם התכשירים שאתם רוכשים לעיתים קרובות כל כך – פשוט נכשלים.

הכירו את האויב

יני ראש הן ללא ספק מכה של ממש, אבל בניגוד לאמונה הרווחת לפיה הן מזנקות מראש לראש בקלות רבה, בפועל המציאות שונה למדי. הכינה לא יכולה לזנק או להתעופף, אלא היא זקוקה למגע ישיר בין ראש נגוע לראש נקי כדי שתוכל להקים מחנה חדש.

המשמעות היא שהילדים שלכם נדבקים בגן ובבית הספר בעיקר משום שבגילאים הללו הם מבלים זמן רב במשחקים משותפים שבהם הקרבה גדולה יותר, מה שמאפשר לכינים לטייל בין הראשים. מרגע שהכינה מוצאת את הפינה המתאימה לה היא תזדקק לשבוע אחד בלבד כדי לבנות שושלת מפוארת שכוללת לא פחות מ-100 צאצאים.

העובדה הזו מוכיחה בעיקר עד כמה חשוב לטפל בכינים מוקדם ככל האפשר, לפני שראשו של הילד יהפוך למדגרה של ממש עבור הכינים.

שיטות טיפול בכינים – והסיבות לכשלונן

סביר להניח שגם אתם, לאחר שהבחנתם בראשו הנגוע של הילד, מיהרתם אל סניף הפארם הקרוב למקום מגוריכם. על המדף חיכו לכם כמה וכמה תכשירים, משחות ופתרונות "חדשניים". חלקם אף הביאו בעבר לתוצאה הרצויה, אבל לא מנעו את חזרתן של הכינים ולרוב דרשו טיפול חוזר.

לצורך טיפולים חוזרים ונשנים סביר אף להניח שנאלצתם לחזור אל החנות ולרכוש מוצרים אלה שוב. ושוב. אפשר להבין, אם כן, מדוע שיטות טיפול שונות, חדשות ומתקדמות ככל שהן אמורות להיות, אינן מצליחות להציע פתרון אמיתי, מהיר וחד-פעמי.

הבשורה הטובה היא שיש גם דרך אחרת. המכשיר החדשני לטיפול בכינים לא דורש עלויות חוזרות ונשנות, אלא הוא מאפשר לכם – ובעיקר לילדים שלכם – ליהנות מראש נקי, ללא גירודים וללא חוסר נוחות. טיפול בכינים שמתבצע ביסודיות, במקצועיות ובעיקר במטרה להילחם בכינה הטורדנית (שעשויה אף במצבים שונים להוות סכנה בריאותית של ממש) הוא טיפול שיבטיח שהצרה הזו תיעלם, ולא תחזור.סביר להניח שגם את התמודדת עם הבעיה הזו כשהיית ילדה. חזרת מהגן עם גירודים בלתי פוסקים בראש, בעורף ומאחורי האוזניים. גירדת כל כך חזק שלפעמים חשבת שהראש שלך עומד ליפול ממקומו וצבעה של הקרקפת הפך אדום. היום, כאימא, את חווה את זה פעם נוספת – מהצד. אלא שכאימהות התופעה הזו עוד יותר בלתי נסבלת, שהרי אין דבר קשה יותר מאשר לראות את הילד מתגרד וסובל. במשך שנים הסבירו לנו שכינים זה לא כל כך נורא, ועם כמה טיפולים עם תכשיר מסריח ומסרק צפוף (וכואב) זה יעבור. אולי זה יחזור שוב, אבל כשזה יקרה נדע איך להתמודד עם זה. אלא שהאמת קצת אחרת, והגיע הזמן לחשוף אותה.
סכנה בכינים

סוגי הכינים שאת חייבת להכיר

ישנה תפיסה לפיה המונח הזה, כינים, מתייחס לזן אחד בלבד. בפועל מדובר על שלושה סוגים עיקריים של כינים וחשוב להבין זאת ולזהות את ההבדלים ביניהם. הכינה הפופולארית היא כינת הראש, זו שגורמת לגירודים בלתי פוסקים ועוברת בין ראשים באמצעות מגע ישיר. רבים חושבים שהכינה נמשכת לילדים בלבד אבל האמת היא שאין לה הבחנה בין מגדרים או גילאים, והיא יכולה להימצא גם על ראשיהם של המבוגרים ככל שהם נמצאים בקשר ישיר עם הילדים (למשל בשעת משחק או בחיבוק). הסוגים הנוספים הם כיני הערווה וכיני הגוף, שעשויות גם להעביר מחלות ולא רק גירודים.

תרופות סבתא – לא בבית ספרנו

אימהות רבות, כאשר הן נתקלות בכינים על ראשי הילדים, ממהרות לשלוף את כל תרופות הסבתא הקיימות ולרקוח שילובים משונים בין מזונות, תבלינים וממרחים שונים. בפועל חלק נכבד מהתרופות הללו כלל איננו יעיל ובמקרים שונים עשוי להיגרם נזק רב. רק לפני כשנה התפרסם סיפורה של פעוטה בת שנה וחצי שהוריה מרחו על שיערה מיונז ועטפו אותו בשקית ניילון, מה שהוביל לחנק – ולמוות. מקרה זה אמנם נדיר למדי אבל הוא מציג באופן ברור את הסיכונים שאתם לוקחים כאשר אתם מטפלים בילדיכם באופן שאיננו מקצועי.

טיפול ללא כאב

תכשירים שונים מוצעים כיום בשוק והם מתיימרים להציע טיפול יסודי לכינים. ייתכן שחלק גדול מהתכשירים יעבוד וייתכן שתצליחו להיפרד מהכינים לזמן מסוים. עם זאת, הכינים היום מתוחכמות מאוד ועם הזמן הצליחו לפתח חסינות לחומרים הכימיים. יתרה מכך, חלק ניכר מהתכשירים עדיין יצריך שימוש במסרק כינים שגם את בוודאי זוכרת מהילדות כמה השימוש בו עשוי לכאוב. אם כן שקלי האם תרצי להשקיע זמן רב בטיפול בכינים לבד, טיפול שיכלול שימוש בחומרים שמדיפים ריחות לא נעימים וכימיקלים לא מאוד בריאים, יתאפיין ברמה מסוימת של כאב ובסופו של דבר לא יציע פתרון מוחלט לבעיה. פתרון נוסף, אפקטיבי הרבה יותר, הוא שימוש במכשיר מהפכני שמציע טיפול מהיר, יסודי וחד פעמי, וזה בדיוק מה שאת צריכה ובעיקר – מה שהילדים שלך צריכים.


לפעמים נדמה שזה בלתי אפשרי, שכל ביקור של הילד בגן וכל משחק אצל חברים או בפארק השכונתי יסתיים במפח נפש. זה מתסכל וללא ספק זוהי אחת החוויות המטרידות ביותר להורים שרואים את הילדים מתגרדים ללא הרף, בעורף, מאחורי האוזניים ובעיקר בקרקפת. האדמומיות קשה, הגירוד מכאיב והילד בעיקר סובל. כינים היא בהחלט תופעה נפוצה מאוד בקרב ילדים, ועוד לפני שנבין איך מתמודדים עם הסיוט הגדול של ההורים – נבין מהיכן הן מגיעות. במילים אחרות, בואו נכיר את האויב. לאחר שנכיר אותו יהיו לנו כלים טובים הרבה יותר להתמודד איתו וגם להכניע!

כך הכינה כובשת את ראש הילד

כמו בכל קרב, גם כאן – כינה אחת מגיעה אל ראש הילד, מטילה ביצים ובתוך שבוע ממלאות את הקרקפת מאות כינים חדשות. בקרב הדמוגרפי הזה קשה מאוד לנצח בדרכים קונבנציונליות, מה שמעודד הורים רבים לאתר תכשירים כימיים לצורך טיפול בכינים. הבעיה היא שהכינים היום חכמות יותר, חסינות יותר ובעיקר טורדניות. גם נשק כימי לא תמיד עובד, וגם כאשר הוא עובד הוא מחייב טיפול מסיבי וקשה, והוא דורש תשומת לב מתמדת. זאת משום שהכינים נוטות לחזור. הן לא חוזרות משום שפספסתם או הזנחתם חלילה. הן חוזרות כי הן עקשניות ובעיקר משום שכינים עוברות במגע ישיר, ובפעם הבאה שהילד ישחק בגן עם ילד אחר וראשיהם יתחככו, הוא עשוי לחזור הביתה עם כינה חדשה שתטיל מהר מאוד ערימה גדושה של ביצי כינים.

הפתרונות – והכישלונות

כאמור, ישנם כיום תכשירים שונים לצורך טיפול בכינים, וכאמור – רובם ככולם נועדו לכישלון. כינים משתלטות על הראש מהר, מתרבות בקצב אדיר וחוזרות גם לאחר שהוכנעו. במסגרת הטיפולים המוכרים יותר תמצאו תכשירים שכוללים חומרים אשר מטרתם העיקרית לחסל את הכינים כשהן על ראש הילד, וככל שהחומרים חזקים יותר כך הם גם מסריחים הרבה יותר. עם זאת, הם לא מנקים את הראש אלא ממלאים אותו בגוויות של כינים, וזה נורא כפי שזה נשמע. כעת, כדי לסלק את שאריות הכינים והביצים תצטרכו מסרק צפוף (ודי מכאיב) והרבה מאוד סבלנות. אם לאחר טיפול או שניים (או שלושה) את מוצאת שראשו של הילד נקי, השאירי את השמפניה במקרר והמתיני עוד כמה ימים. לצערנו הרב, סביר להניח שתמצאי כינים חדשות וגם סביר להניח שהילד יחזור להתגרד, וזאת משום שלחומרי ההדברה הללו הכינים מפתחות עמידות, מה שאומר שלא מדובר בפתרון לטווח ארוך אלא לטיפול מידי בלבד. משמע הניצחון בקרב אינו מעיד דבר על הניצחון במלחמה. בטיפול החדשני של המרכז לטיפול בכינים תמצאו את הפתרונות לבעיות הללו. טיפול אחד, מהיר, כואב הרבה פחות ויעיל הרבה יותר, ובעיקר טיפול שיחזיר את ראשו של הילד לשגרה.

טיפול בכינים – סקירת השיטות הקיימות

פעם, לפני הרבה שנים, ההורים שלנו (וההורים שלהם) השתמשו בשיטות שונות לצורך טיפול בכינים. הם מרחו על השיר נפט, הרתיחו את הסדינים ובמקרים קיצוניים יותר פשוט גלחו את שיער הראש כולו. כל אימא שרואה את ילדה מתגרד ללא הרף, סובל ומתענה, רוצה למצוא את הפתרון המתאים ביותר ומוכנה לנסות גם אמצעים שנשמעים מעט משונים. אלא שאין היום צורך בחפיפת השיער בנפט. הנה כמה מהשיטות הקיימות היום בשוק לצורך טיפול בכינים.

שמן רוזמרין

שמנים שונים, ובעיקר שמן רוזמרין (או שמן עץ התה) הם שמנים שנחשבים לאידאליים לטיפול בכינים. יש סיבה טובה לכך, והכינים אכן נרתעות מהריח הדומיננטי של השמן – מה שיעזור לכם למנוע הופעתן של כינים לאחר תהליך יסודי של ניקוי הראש, אבל חשוב גם לזכור שהטיפול בשיטה הזו לא יכול להיות יומיומי. אם תמשיכו לטפטף שמן רוזמרין על עורו של הילד סביר להניח שהוא יסבול מגירוי בעור, בין ההשפעות האפשריות הקיימות. אם אתם רוצים בכל זאת לנסות לצמצם את הסיכוי שהילד ידבק בכינים תוכלו להסתפק בכמות קטנה מאוד של שמן ולמהול אותה במים. זה יעזור לא פחות ויצמצם את הסיכוי שהילד יסבול מגירויים שונים.

טיפול בכינים עם תכשירים טבעיים

תכשירים קלאסיים מבצעים שימוש בחומרים שנועדו להדביר את הכינים באופן שהוא לא מאוד ידידותי לסביבה. כדי להימנע מכך ניתן להשתמש בתכשירים ביתיים וטבעיים יותר, או במילים אחרות – לרקוח תרופות סבתא. שימוש בצמחים כמו פטרוזיליה או שום, שמן זית וטכניקות אחרות, הוא שימוש שיכול להביא תוצאות ללא ספק. עם זאת, כדאי לזכור שהטיפול בכל אחת מהשיטות הללו איננו יעיל במאה אחוז והוא לא מסוגל למנוע את הכינים לחלוטין.

מסרקים לטיפול בכינים

כל מי שסבל מכינים כשהיה ילד קטן בטח זוכר את הימים האלה, שבהם ישבנו על האסלה בשירותים בזמן שאימא סרקה את שיערנו עם מסרק כואב. המסרקים המוכרים, מפלסטיק וממתכת, עדיין קיימים ובהחלט עושים את העבודה כמו שצריך. עם זאת, בשנים האחרונות נמצאים על המדפים בבתי המרקחת וברשתות הפארם גם מסרקים חשמליים, כיאה למאה ה-21. המסרקים הללו מעבירים זרם חשמלי שמחסל את הכינים ואת ביצי הכינים, ובניגוד לשיטה הישנה שבה מרחנו משחה מסריחה למשך זמן ממושך טרם הסירוק – מסרק חשמלי ממית את הכינים בעצמו. הורים רבים חוששים מכך משום שמדובר על זרם חשמלי המתקרב לראש הילד, אבל מדובר על מוצר בטוח לשימוש (שהרי הוא נבדק היטב טרם אושר למכירה).

הבשורה הטובה היא שיש שלל דרכים להתמודד עם הכינים הטורדניות והמעיקות, אבל הבשורה הפחות טובה היא שלא כל חומר וכל שיטה בהכרח יבטיחו תוצאה לטווח ארוך, בעיקר משום שהכינים למדו להתחסן ולהתמודד מול תכשירים שונים ומול חומרים חזקים במיוחד. שמן רוזמרין יכול לעזור לכם במניעת הדבקה אם תשתמשו בו נכון, אבל מילת המפתח החשובה באמת היא ערנות. שימו לב לראש הילד, היו ערים לגירודים ומהרו לטפל בבעיה לפני שתתפשט ותהפוך למשימה כמעט בלתי אפשרית.

האמת המכוערת שלא ידעתם על טיפול בכינים

במשך עשרות שנים, עוד מאז שהיינו אנחנו ילדים וכנראה עוד כשהורינו היו ילדים בעצמם, הכינים היו בסביבה. הטיפול בהם עבר גלגולים שונים, החל משימוש בתרופות סבתא או בנפט ועד להופעתם של תכשירים שונים בתחום של טיפול בכינים. אתם בוודאי זוכרים את עצמכם חוזרים מהגן שוב ושוב עם כינים שלא מרפות וגירודים שלא נגמרים, בעוד ההורים שלכם מתאפקים שלא לגזוז את כל שיערות ראשכם בתקווה שכך ניתן יהיה למנוע את הופעת הכינים. היום גם אתם שם, רוכשים תכשירים, מסרקים את הילדים כמעט בכל ערב במסרק צפוף (וכואב) ומגלים שאתם מנצחים בקרבות מפעם לפעם, אבל המלחמה לא נגמרת. יש סיבה טובה לכך – ויש גם פתרון.

תכשירים לטיפול בכינים

אם ערכתם לאחרונה סיור בבית המרקחת או בחנות הפארם הקרובה לביתכם, סביר להניח שנתקלתם במדף עמוס בכל טוב. תכשירים שמבטיחים טיפול בכינים, מסרקים ממתכת ומפלסטיק, שמנים ותכשירים טבעיים יותר, והרשימה עוד ארוכה. סביר עוד להניח שהרוקח מסביר בכל פעם, בחיוך רחב, איך לא ניתן לחסל את הכינים לנצח, ואיך – למרות שהתכשירים הללו טובים כל כך – הכינים ימשיכו לחזור, לגרד ולגרום לילדים שלכם לסבול. אלא שהאמת קצת שונה. התכשירים השונים שקיימים בשוק אולי יעשו את העבודה לטווח קצר, יעזרו לכם לנקות את ראש הילד ואפילו יבטיחו לכם כמה ימים של שקט. אבל הכינים יחזרו מהר מאוד משום שהתכשירים השונים אינם מבטיחים טיפול ארוך טווח. לא משום שטיפול כזה אינו קיים, אלא משום שהתכשירים לא מיועדים לכך. טיפול בכינים שהוא מהיר וחד פעמי יוביל לכך שתרכשו את התכשירים השונים פעם אחת בלבד, מה שאולי מרמז למה אין לאיש אינטרס לייצר מוצר שמציע פתרון מקיף, יסודי ובעיקר – חד פעמי. אלא שיש עוד פרט אחד, חשוב עוד יותר, שגם אליו רבים לא מודעים.

רכיבי התכשירים השונים

תכשירים המשווקים כיום לצורך טיפול בכינים מכילים רשימה ארוכה של חומרים שמטרתם להתמודד מול הכינים העקשניות. נסו כעת להשוות את הכינה למקק האחרון שפגשתם בבית ונסו להיזכר כיצד פעלתם. סביר להניח שריססתם חומר הדברה ביתי כדי לחסל את היצור המטריד. התרסיס הזה מוחבא היטב בארון, הרחק מידיהם של הילדים, בעיקר משום שאתם מבינים שיש בו חומרים פעילים וחזקים מאוד שאינם ראויים לבוא במגע עם עורו הרך של ילדכם. מצד שני, כשמדובר בטיפול בכינים אתם מאפשרים לחומרי הריסוס לגעת בקרקפת שלו ישירות. אם נמשיך בהשוואה הזו, הרי שתרסיסים הם פתרון נקודתי שמטפל במקק הנוכחי, אבל אין להם את היכולת למנוע הגעתם של מקקים נוספים, ולשם כך אתם מזמינים שירות הדברה מקצועי. בדיוק באותו האופן גם טיפול בכינים חייב להיות מקיף יותר, יסודי יותר ומקצועי יותר. תכשירים ביתיים יעזרו לכם הפעם, אבל הם לא ימנע את הפעם הבאה.