אילו טיפולים יש היום?
וממה צריך להיזהר

טיפול בכינים – סקירת השיטות הקיימות

פעם, לפני הרבה שנים, ההורים שלנו (וההורים שלהם) השתמשו בשיטות שונות לצורך טיפול בכינים. הם מרחו על השיר נפט, הרתיחו את הסדינים ובמקרים קיצוניים יותר פשוט גלחו את שיער הראש כולו. כל אימא שרואה את ילדה מתגרד ללא הרף, סובל ומתענה, רוצה למצוא את הפתרון המתאים ביותר ומוכנה לנסות גם אמצעים שנשמעים מעט משונים. אלא שאין היום צורך בחפיפת השיער בנפט. הנה כמה מהשיטות הקיימות היום בשוק לצורך טיפול בכינים.

שמן רוזמרין

שמנים שונים, ובעיקר שמן רוזמרין (או שמן עץ התה) הם שמנים שנחשבים לאידאליים לטיפול בכינים. יש סיבה טובה לכך, והכינים אכן נרתעות מהריח הדומיננטי של השמן – מה שיעזור לכם למנוע הופעתן של כינים לאחר תהליך יסודי של ניקוי הראש, אבל חשוב גם לזכור שהטיפול בשיטה הזו לא יכול להיות יומיומי. אם תמשיכו לטפטף שמן רוזמרין על עורו של הילד סביר להניח שהוא יסבול מגירוי בעור, בין ההשפעות האפשריות הקיימות. אם אתם רוצים בכל זאת לנסות לצמצם את הסיכוי שהילד ידבק בכינים תוכלו להסתפק בכמות קטנה מאוד של שמן ולמהול אותה במים. זה יעזור לא פחות ויצמצם את הסיכוי שהילד יסבול מגירויים שונים.

טיפול בכינים עם תכשירים טבעיים

תכשירים קלאסיים מבצעים שימוש בחומרים שנועדו להדביר את הכינים באופן שהוא לא מאוד ידידותי לסביבה. כדי להימנע מכך ניתן להשתמש בתכשירים ביתיים וטבעיים יותר, או במילים אחרות – לרקוח תרופות סבתא. שימוש בצמחים כמו פטרוזיליה או שום, שמן זית וטכניקות אחרות, הוא שימוש שיכול להביא תוצאות ללא ספק. עם זאת, כדאי לזכור שהטיפול בכל אחת מהשיטות הללו איננו יעיל במאה אחוז והוא לא מסוגל למנוע את הכינים לחלוטין.

מסרקים לטיפול בכינים

כל מי שסבל מכינים כשהיה ילד קטן בטח זוכר את הימים האלה, שבהם ישבנו על האסלה בשירותים בזמן שאימא סרקה את שיערנו עם מסרק כואב. המסרקים המוכרים, מפלסטיק וממתכת, עדיין קיימים ובהחלט עושים את העבודה כמו שצריך. עם זאת, בשנים האחרונות נמצאים על המדפים בבתי המרקחת וברשתות הפארם גם מסרקים חשמליים, כיאה למאה ה-21. המסרקים הללו מעבירים זרם חשמלי שמחסל את הכינים ואת ביצי הכינים, ובניגוד לשיטה הישנה שבה מרחנו משחה מסריחה למשך זמן ממושך טרם הסירוק – מסרק חשמלי ממית את הכינים בעצמו. הורים רבים חוששים מכך משום שמדובר על זרם חשמלי המתקרב לראש הילד, אבל מדובר על מוצר בטוח לשימוש (שהרי הוא נבדק היטב טרם אושר למכירה).

הבשורה הטובה היא שיש שלל דרכים להתמודד עם הכינים הטורדניות והמעיקות, אבל הבשורה הפחות טובה היא שלא כל חומר וכל שיטה בהכרח יבטיחו תוצאה לטווח ארוך, בעיקר משום שהכינים למדו להתחסן ולהתמודד מול תכשירים שונים ומול חומרים חזקים במיוחד. שמן רוזמרין יכול לעזור לכם במניעת הדבקה אם תשתמשו בו נכון, אבל מילת המפתח החשובה באמת היא ערנות. שימו לב לראש הילד, היו ערים לגירודים ומהרו לטפל בבעיה לפני שתתפשט ותהפוך למשימה כמעט בלתי אפשרית.