כינים – הסכנה שלא
מדברים עליה!

סביר להניח שגם את התמודדת עם הבעיה הזו כשהיית ילדה. חזרת מהגן עם גירודים בלתי פוסקים בראש, בעורף ומאחורי האוזניים. גירדת כל כך חזק שלפעמים חשבת שהראש שלך עומד ליפול ממקומו וצבעה של הקרקפת הפך אדום. היום, כאימא, את חווה את זה פעם נוספת – מהצד. אלא שכאימהות התופעה הזו עוד יותר בלתי נסבלת, שהרי אין דבר קשה יותר מאשר לראות את הילד מתגרד וסובל. במשך שנים הסבירו לנו שכינים זה לא כל כך נורא, ועם כמה טיפולים עם תכשיר מסריח ומסרק צפוף (וכואב) זה יעבור. אולי זה יחזור שוב, אבל כשזה יקרה נדע איך להתמודד עם זה. אלא שהאמת קצת אחרת, והגיע הזמן לחשוף אותה.

סוגי הכינים שאת חייבת להכיר

ישנה תפיסה לפיה המונח הזה, כינים, מתייחס לזן אחד בלבד. בפועל מדובר על שלושה סוגים עיקריים של כינים וחשוב להבין זאת ולזהות את ההבדלים ביניהם. הכינה הפופולארית היא כינת הראש, זו שגורמת לגירודים בלתי פוסקים ועוברת בין ראשים באמצעות מגע ישיר. רבים חושבים שהכינה נמשכת לילדים בלבד אבל האמת היא שאין לה הבחנה בין מגדרים או גילאים, והיא יכולה להימצא גם על ראשיהם של המבוגרים ככל שהם נמצאים בקשר ישיר עם הילדים (למשל בשעת משחק או בחיבוק). הסוגים הנוספים הם כיני הערווה וכיני הגוף, שעשויות גם להעביר מחלות ולא רק גירודים.

תרופות סבתא – לא בבית ספרנו

אימהות רבות, כאשר הן נתקלות בכינים על ראשי הילדים, ממהרות לשלוף את כל תרופות הסבתא הקיימות ולרקוח שילובים משונים בין מזונות, תבלינים וממרחים שונים. בפועל חלק נכבד מהתרופות הללו כלל איננו יעיל ובמקרים שונים עשוי להיגרם נזק רב. רק לפני כשנה התפרסם סיפורה של פעוטה בת שנה וחצי שהוריה מרחו על שיערה מיונז ועטפו אותו בשקית ניילון, מה שהוביל לחנק – ולמוות. מקרה זה אמנם נדיר למדי אבל הוא מציג באופן ברור את הסיכונים שאתם לוקחים כאשר אתם מטפלים בילדיכם באופן שאיננו מקצועי.

טיפול ללא כאב

תכשירים שונים מוצעים כיום בשוק והם מתיימרים להציע טיפול יסודי לכינים. ייתכן שחלק גדול מהתכשירים יעבוד וייתכן שתצליחו להיפרד מהכינים לזמן מסוים. עם זאת, הכינים היום מתוחכמות מאוד ועם הזמן הצליחו לפתח חסינות לחומרים הכימיים. יתרה מכך, חלק ניכר מהתכשירים עדיין יצריך שימוש במסרק כינים שגם את בוודאי זוכרת מהילדות כמה השימוש בו עשוי לכאוב. אם כן שקלי האם תרצי להשקיע זמן רב בטיפול בכינים לבד, טיפול שיכלול שימוש בחומרים שמדיפים ריחות לא נעימים וכימיקלים לא מאוד בריאים, יתאפיין ברמה מסוימת של כאב ובסופו של דבר לא יציע פתרון מוחלט לבעיה. פתרון נוסף, אפקטיבי הרבה יותר, הוא שימוש במכשיר מהפכני שמציע טיפול מהיר, יסודי וחד פעמי, וזה בדיוק מה שאת צריכה ובעיקר – מה שהילדים שלך צריכים.